Pozor na vek a opotrebenie letných pneumatík!

Ak ste si len prednedávnom zakúpili nové pneumatiky, s vysokou pravdepodobnosťou túžite po tom, aby vám vydržali čo najdlhšie. Z tohto dôvodu sa často pýtame predávajúceho, koľko sezón alebo kilometrov dané pneumatiky vydržia, čo je samozrejme individuálne. Totiž vek, a teda opotrebenie letných pneu ovplyvňuje množstvo faktorov. Pýtate sa, aké sú to? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami a možno sa aj vám podarí zvýšiť životnosť vašich pneu.

Ako sa vyhnúť pokute?

Správna hĺbka dezénu pre letné pneumatiky je 1,6 mm. Toto je hĺbka, ktorá musí byť prítomná medzi výškou nosných tyčí a úrovňou indexu opotrebovania dezénu. Ak sú letné najlacnejšie pneumatiky výrazne opotrebené a hĺbka dezénu je menej ako 1, 6 mm, mali by byť vymenené, pretože ich ďalšie použitie je nezákonné. V prípade cestnej kontroly môže byť vodičovi uložená pokuta a polícia si dokonca môže ponechať osvedčenie o registrácii vozidla.

Koľko kilometrov môžem najazdiť na letných pneumatikách?

Záleží na tom, ako často jazdíte, aký štýl jazdy preferujete a to, či jazdíte v meste alebo skôr po horskom teréne. Pri priemernom kilometrovom výkone okolo 30 000 kilometrov za rok je potrebné vymeniť pneumatiky každoročne. Vo všeobecnosti sa však odporúča vymeniť staré letné pneumatiky za nové každých päť rokov, pričom tento fakt ovplyvňuje:

  • odolnosť pneumatiky proti opotrebeniu, vrátane zmesi a dezénu,
  • štýl jazdy.
  • typy trás (mesto, diaľnica alebo horské cesty), kde najčastejšie jazdíte,
  • typy povrchov, s osobitným zameraním na úroveň hrubosti, s ktorými sa pravidelne stretávate,
  • hladina tlaku v pneumatikách,
  • index zaťaženia a hmotnosť vášho vozidla,
  • rýchlosť jazdy.

Aby bola vaša jazda nielen komfortná, ale aj bezpečná, vhodné je používať hliníkové disky, ktoré sú zárukou spoľahlivosti a plynulosti jazdy za každých okolností.

 

Odpovedať