Zimné pneumatiky – na čo nemám zabudnúť?

V porovnaní s letnými pneumatikami majú zimné pneu nielen rozdielny dezén, ale aj mäkšiu zmes, z ktorej sú vyrobené. Pri poklese teplôt v zimnom období sa každá pneumatika stáva logicky aj tvrdšia. V praxi to predstavuje zhoršenú priľnavosť k povrchu vozovky, čo môže koniec koncov výrazne ohroziť premávku, ba dokonca ľudský život. Ak je na vozovke ešte vrstva snehu, námraza alebo poľadovica, je evidentné, že letná tvrdá guma kĺže a vozidlo sa na vozovke neudrží, čo následne môže spôsobiť šmyk. Mäkká zmes spolu s vhodným dezénom, ktorý dobre a účinne odvádzať sneh aj vodu, je zárukou bezpečnej a plynulej jazdy v zimných podmienkach. Okrem toho, kvalitné zimné pneu nemusia byť hlučné, ako si možno mnohí vodiči myslia, čo je ďalší z dôvodov, prečo im dať konečne šancu.

Pozor na správny tlak!

Správne nahustené zimné pneumatiky sú bezpečné, no okrem toho sa môžu pochváliť vysokou životnosťou, lepšou manipuláciou, ba dokonca sú schopné ušetriť palivo. Nezabúdajte preto aspoň raz za mesiac skontrolovať tlak vo vašich pneumatikách, a to v najbližšom autoservise, o čo sa postarajú skúsení pracovníci. Uvedomte si, že teplota okolitého prostredia ho môže znížiť alebo naopak, zvýšiť. S narastajúcou vonkajšou teplotou rastie aj tlak v pneumatikách. Základným pravidlom je, že najlacnejšie pneumatiky určené na zimnú prevádzku o 10% viacej nahusťte, v opačnom prípade môže byť vaša jazda nebezpečná, obzvlášť vtedy, keď sa na vozovke objaví prvý sneh či námraza.

Aký terén uprednostňujete?

Základom je uvedomiť si, do akého terénu budete jazdiť najčastejšie. Rôzne pneumatiky sú určené pre rôzne druhy prostredia, rýchlostné štýly jazdy alebo záťaž. Niektoré sú vhodné do mesta, iné zase do hôr. Ak si predsa neviete dať rady s výberom, prezrite si testy pneumatík alebo sa informujte u predajcu, ktorý vám s výberom spoľahlivých zimných pneu poradí.

 

Odpovedať