Máte sedavé zamestnanie? Pomôžte si fitloptou

V súčasnosti pozorujeme na pracovnom trhu zvyšujúci sa trend sedavého zamestnania, kedy ľudia sedia dlhé hodiny na jednom mieste a jednej stoličke. Aj tí, ktorí ešte problémy nepociťujú by sa mali pripraviť na problémy spojené s touto polohou.

Čo všetko nás môže postihnúť?

Dlhodobé sedenie v jednej polohe a na jednom mieste nie je pre telo prirodzené a preto ide o veľkú záťaž. Niekto ju vie znášať pár rokov, iní jej podľahnú o pár mesiacov. Práve zdravotné problémy sú aj častou príčinou zmeny zamestnania, pretože čím sme starší, tým viac si uvedomujeme, že zdravie je na prvom mieste. Žiadne peniaze nám ho nevrátia a ak pociťujeme dlhodobé bolesti, konkrétne zamestnanie ide bokom.

So sedavým zamestnaním sa spája veľa vážnych ochorení, ktoré vznikajú v dôsledku stagnácie krvi v žilách, opuchov nôh a zlého pracovania srdca.  V dôsledku toho sa ľudia najčastejšie stretávajú s kŕčovými žilami, ochoreniami srdca, cukrovkou, problémami s dýchaním a pracovaním mozgu.

 Ako tomu zabrániť?

Výskumy ukázali, že už 30 minút sedenia za počítačom je záťaž na ľudské telo. Ak niekto v jednej polohe sedí dlhé hodiny, skôr si neskôr sa to negatívne odrazí na jeho zdraví. Nie je ničím výnimočným, že už mladí ľudia navštevujú lekárov s bolesťami chrbta spôsobené práve sedavým zamestnaním.

Najväčšou chybou je pritom čas strávený na jednom mieste a v jednej polohe. Ľudia pracujúci s laptopom majú možnosti premiestňovania sa, čo je najlepšou formou, ako sa vyhnúť problémom. Znamená to, že hodinu by sme mohli pracovať za kuchynským stolom, ďalšiu hodinu za pracovným stolom a potom by sme mohli ísť aj na balkón či terasu. Táto zmena je dobrá nielen pre telo, ale aj myseľ. Tí, čo možnosti premiestňovania nemajú by sa mali aspoň občas prejsť, ponaťahovať sa alebo odreagovať sa inou aktivitou. Efektívnym riešením je zmena polohy pri sedení a preto by sme mali meniť nielen miesto, ale aj to, ako sedíme. Dokonca sa ukázalo, že ak meníme po pár minútach polohy, sedieť môžeme aj zhrbení a telu to až tak veľmi neublíži. Najhoršie čo môžeme je teda sedieť v jednej polohe niekoľko hodín, čo neodporúčajú lekári a ani fitness tréneri.

Výborným pomocníkom je aj fitlopta, ktorá je nestabilnou pomôckou nútiacou človeka neustále pracovať s ťažiskom. Nevýhodou je, že telo si na ňu dokáže rýchlo zvyknúť a aj tu sa môžeme hrbiť. Aj túto loptu by sme mali brať ako jednu z miest, ktoré treba po čase obmeniť. Ak hľadáte kvalitnú fitloptu, nájdete ju u športového predajcu inSPORTline. Okrem toho ponúka aj rôzne fitness doplnky, z ktorých si určite vyberiete to pravé.

Odpovedať