Kedy je čas vymeniť matrac za úplne nový?

Spať na dobrom, kvalitnom a hygienicky nezávadnom matrace, by mala byť samozrejmosť každého z nás. Nie každý si vie ale ukončenú životnosť tejto podložky uvedomiť a nie každý chce do nového investovať. Kedy je ten najlepší čas na výmenu?

Každých 7 rokov? Nie vždy to platí

Vo všeobecnosti sa hovorí o tom, že matrac by sme mali vymeniť každých 7 rokov, no všetko to závisí od jeho stavu, hygieny a opotrebovania. Dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre kúpu nových matracov je veľmi veľa a v žiadnom prípade by sme ich nemali podceňovať. Jedným z hlavných príčin tejto zmeny je jeho hygiena, ktorá by mala byť na prvom mieste. Matrac musí každý jeden deň vstrebávať nielen čiastočky prachu z okolia, ale aj čiastočky našej kože a pot. Ani ten najkvalitnejší výrobok nedokáže mať rovnaké vlastnosti večne a preto je normálne, že po určitej dobe treba vymeniť aj drahé matrace.

Možno ste sa už stretli s tvrdením, že počas desiatich rokov dokáže denne používaný matrac zvýšiť svoju hmotnosť o sto percent a to v dôsledku nasiaknutia všetkých nečistôt a kvapalín. Ide síce o mýtus, no realite nie až tak vzdialený, pretože okrem spomínaných častíc a potu sa v ňom hromadia aj rôzne baktérie a roztoče. Práve hygiena je preto jedným z najhlavnejších dôvodov, prečo ľudia pravidelne vymieňajú staré matrace za nové.

Niekomu by sa mohlo zdať, že ľudia často vymieňajú matrace aj pre ich nepohodlnosť, ktorá sa po čase stratí. V skutočnosti ale dnešné moderné matrace vyrobené kvalitnými výrobcami vydržia naozaj dlho a ak sa používajú podľa stanovených kritérií, akou je napríklad maximálna hmotnosť a pravidelná údržba, pokojne môžu z hľadiska kvality vydržať aj 20 rokov. Samozrejme treba zohľadniť spomínanú hygienu, ktorá už v dobrom stave také obdobie nevydrží.

Ďalšie kritériá výmeny…

Hygiena a ani vek samotného matraca nie sú jedinými príčinami, prečo sa rozhodneme staré kusy vyhodiť a vymeniť ich za nové. Ďalším rozhodujúcim faktorom je vznik nerovností, tvrdších miest a hrudiek, ktoré nie sú ničím výnimočným hlavne pri penových výrobkoch. Problémom pružinových zas môže byť samotná pružina, ktorá sa doslova vbodáva do tela spiaceho človeka. Nepríjemným signálom, že matrac má už čo to za sebou, je aj zvuk pri prevracaní sa na posteli, ktorý dokáže spánok poriadne narúšať. Samotným problémom je aj nepohodlie a zlý nekvalitný spánok, ktorý pretrváva dlhodobo. Keď ste sa s niektorým z týchto príznakov opotrebovania matraca stretli, je na čase porozmýšľať nad jeho výmenou. Veľmi dobrým riešením sú materasso matrace, kde nájdete širokú ponuku rôznych produktov tohto druhu. Predaj matracov môžete nájsť aj online bez toho, aby ste niekam chodili. Pri výbere konkrétneho výrobku vám pomôžu odborníci, vďaka ktorým nájdete ten pravý matrac do vašej postele.

Odpovedať