Poháre na pivo. Aký druh si vybrať?

Pivo, podobne ako víno, existuje v mnohých typoch a druhoch, takže by sa malo podávať v špeciálnych typoch pohárov v závislosti na vlastnostiach konkrétneho druhu. Tým sa vytvoria najlepšie podmienky na ochutnávku nápoja. V súčasnej dobe je k dispozícii mnoho tvarov a veľkostí pivných pohárov, z nich niektoré majú zvláštny účel a určenie a iné zase ne. Ktoré pivné poháre sú najobľúbenejšie na trhu a ako ich správne používať?

Pivné poháre

Pivné poháre (slangovo krýgeľ, polliter, škopek,…) je nádoba, s ktorou najčastejšie spojujeme podávanie piva. To nie je prekvapivé, pretože sa jedná o najstarší spôsob podávania tohto nápoja. Vyznačuje sa jednoduchou konštrukciou, obvykle vyrobenou zo silného skla s veľkým uchom, ktoré umožňuje pohodlný úchop a držanie v ruke. Je to jeden z najuniverzálnejších spôsobov pitia piva a nevykazuje zvláštne zmyslové vlastnosti. Ideálne na pitie Vášho obľúbeného piva medzi priateľmi.

Poháre Weizen

Pivné poháre tohto typu sú štíhle a vysoké. Charakteristické sú zúžením na dne, čo umožňuje hromadenie arómy a udržanie peny. Vysoká pena je jedným z neoddeliteľných prvkom nemeckého pšeničného piva, pre ktoré je vyššie uvedené sklo určené, tj. Hefeweizen, Weizenbock alebo Kristalweizen.

Poháre na pivo 

Tieto poháre majú špecifický tvar pripomínajúci pohár, čo znamená, že sa jedná o pohár na stopke či nožičke. Tento typ skla je v baroch veľmi bežný, pretože je celkom univerzálny. Nepatrí k degustačnému riadu, preto z dôvodu jeho širokého použitia stojí za to si poháre na pivo zaobstarať. Vhodné na piva, ako sú pils, doppelbock a ležiak.

Pilsner flute

Poháre na podávanie pilsnera by mali byť vysoké, s rovnými stenami, dole sa zužujú. Najbežnejšie sú poháre na okrúhlej stopke. Tento tvar umožňuje dobré držanie peny a optimálnu prezentáciu farby nápoja. Je dôležité, aby steny neboli príliš silné, pretože potom bubliny nebudú viditeľné.

Goblet poháre na pivo

Vzhľadom pripomína skôr pevný kalich než štíhly pohár. Je vyrobený zo silnejšieho skla než bežné poháre na pivo, avšak jeho horná časť je omnoho širšia. Goblet bol vytvorený pre silné belgické pivo typu apa. Vďaka svojej štruktúre Vám umožňuje udržiavať penu a hromadiť vône. Okrem svojich degustačných vlastností je tento typ skla mimoriadne účinný a vypadá skvele za barom.

Kde kúpiť pevné pivné sklo?

Poháre na pivo môžete zakúpiť v mnohých stacionárnych obchodoch alebo on-line. Bohužiaľ, ich kvalita nie je vždy uspokojivá. Stojí za to kúpiť vysoké kvalitné sklo v renomovaných obchodoch so špecializáciou na zásobovanie gastronomického priemyslu. Jednou z možností, ktorá sa môže pochváliť zaujímavým výberom sortimentu od uznávaných výrobcov, je obchod Gastromania.sk. Nájdete tu nielen zaujímavý výber skla pre domáce použitie, ale tiež radu profesionálnych produktov. Vybavenie pre bary, kuchyne a príslušenstvo si teraz môžete objednať za atraktívne ceny.

Odpovedať